Prezentujemy najciekawsze plotki o polskich i zagranicznych gwiazdach, sportowcach i biznesmenach.

Wnętrze w stylu gwiazd – skandynawskie motywy

Wiemy, że nasi czytelnicy kochają skandynawski styl. Znany ze swojej prostoty, użyteczności i piękna, domy skandynawskie mają proste formy, elegancki styl, który jest wyznacznikiem funkcjonalności, czystych linii, nieskazitelnej jakości wykonania i elegancji. Zastosowanie światła jest uważane za bardzo ważne, dlatego wiele skandynawskich domów charakteryzuje się stosowaniem ziemistych wyciszony tonów barw, rzetelnymi materiałów i małymi ozdobnymi ornamentami.

Podłogi

Dywany nigdy nie wystartowały w Szwecji i skandynawskich wnętrzach na dobre… wszystkie podłogi są naprawdę piękne, gdy pokryte są jedynie drewnem. Najlepiej zastosować światła padającego na podłogę we wszystkich pomieszczeniach oprócz łazienki.

Kolor

Białe ściany i chłodne szare bądź niebieskie tkaniny zdecydowanie wydzielają odpowiednią atmosferę skandynawskiego wnętrza, jednakże są także bardziej kolorowe tkaniny w stylu z lat 60 (pop art) Wiele przedstawicieli tego stylu stosuje dekoracje w stylu Josefa Frank z lat 40-tych. Są bardzo różne, ale i tym samym bardzo skandynawskie.

Materiały

Stosuj drewno, i nie bój się go pokazać. Warto zamontować okładziny na ścianach i sufitach, aby dodać tekstur i sporo ciepła. Użyj szarej farby olejnej aby zamazać żółty kolor i odciąć się z dala od lasu sosnowego lub dębowego. Proste linie architektury dla mebli to również wyznacznik stylu skandynawskiego. Prawdziwie skandynawskie wnętrze jest bardzo przyjazne do życia
Meble są niesamowite – najczęściej pochodzą od wielu renomowanych producentów. Od połowy wieku projektantów z epoki, takich jak Alvar Aalto i Arne Jacobsen. Wyróżniają ich formy, które są tak samo piękne dzisiaj, jak były w dniu, gdy zostały one stworzone.

Umieść kominek w rogu

Skandynawskie zimy są znacznie ostrzejsze niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy u nas – w Polsce. Większość mieszkań i domów może rozpalić ogień w salonie. W przeciwieństwie do standardowych kominków, które zazwyczaj są centralnym punktem salonu, są często bardzo prostą kolumną (wiele oryginałów od XIX wieku to pięknie kafelki) i znajdują się w rogu pokoju. Warto być ekologicznym. Szwedzi są bardzo szybcy w kontekście dodania aspektów ekologicznych do swoich domów. Potrójne szyby, właściwa izolacja ścian i dachów, pompy ciepła w ziemi … wszystko to jest dość standardowe w nowych budynkach w Szwecji. Bazowanie na tym stylu to nie tylko dbanie o środowisko ale również zauważalne oszczędności.

Wnętrza w skandynawskim stylu - gdzie znaleźć sklep?
Szwedzi na ogół uwielbiają połączenie z terenem zewnętrznym, więc znajdziesz tam balkony lub tarasy w nawet najmniejszych mieszkaniach. Są one zwykle przystrojone i używane do grillowania. Szczególnie popularne są w późnych godzinach nocnych w lecie. Wybierając styl skandynawski wybierasz oazę spokoju i relaksu. Wnętrza urządzone na wzór domów oraz mieszkań w Szwecji, Norwegii czy w Finlandii znacząco wpływają także na poprawę naszego nastroju.